Do Niemiec po paliwo – czy warto?

Od wczoraj prasa donosi, że za zachodnią granicą można kupić już taniej paliwo niż w Polsce. Postanowiłem sprawdzić i podzielić się z wami wnioskami!
Zacznijmy jednak od charakterystyki niemieckiego rynku paliw. Kilka lat temu wprowadzono tam prawny obowiązek raportowania cen paliw przez stacje. Dlatego wszystkie aktualne ceny znajdziemy na ogólnostępnych portalach oraz w dedykowanych apkach.
Kolejna sprawa to podwyżki cen, których na niemieckich stacjach dokonuje się nawet trzy razy dziennie (około południa, ok. 16 i późnym wieczorem). Po podwyżkach ceny opadają aż do kolejnego wzrostu. Oznacza to, że najtaniej jest wieczorem, a najdrożej wcześnie rano. Dość dobrymi porami do tankowania są 11 i 20 – wtedy statystycznie powinno być najtańsze paliwo na stacjach.

rys. 1 Ceny we Frankfurcie nad Odrą w ciągu dnia 3/01/2019 (biały – ON, czerwony – benzyna); źródło: www.clever-tanken.de


Ostatnia rzecz: w Niemczech benzyna jest o kilkanaście centów droższa od oleju napędowego. U nas jest odwrotnie. Dlatego sensowność zakupu w Niemczech występuje tylko przy popularnym dieslu.
Wreszcie możemy przejść do rzeczy. Dzisiaj 1 euro kosztuje 4,30 zł i tak będziemy przeliczać niemieckie ceny. Poniżej aktualne dane z polskich stacji przygranicznych i odpowiadających im konkurentów po niemieckiej stronie.

obszar Słubice – Frankfurt nad Odrą

miasto Słubice 5,09 zł/l (3/01 18:39) Orlen, Polmax 4,99 zł/l

godz. 10:30 Frankfurt 1,099 (supermarket) czyli 4,73 zł, 1,109 (stacja SB) czyli 4,77

autostrada A-2 i A-12

stacje przy Miejscach Obsługi Podróżnych Sosna/Gnilec na A-2 – 5,74 zł/l

Shell Jacobsdorf na A-12 1,329 EUR/l czyli 5,72 zł/l

obszar Szczecin – Schwedt

Szczecin i Kołbaskowo od 5,17 do 5,37 PLN/l ale wyróżnia się Auchan z ceną 4,61 PLN

Pasewalk 1,139 (4/01 10:49 na stacji Oil! i 1,149 w Agip, co daje 4,90 – 4,94 zł/l

Finalne wnioski zależą więc od Waszej oferty polskich stacji w okolicy. Jeśli ktoś ma agresywny cenowo super lub hipermarket (jak Auchan Kołbaskowo), to nie musi szukać szczęścia zagranicą. Jednak w innych przypadkach faktycznie może być taniej o ponad 20 groszy na litrze.

W obu krajach jednakowo drogo jest na stacjach autostradowych, jeśli się da – warto ich unikać.

No i ostatnie zastrzeżenie – kupując w Niemczech płacimy w euro, czyli warto sobie zapewnić możliwość jego zakupu po dobrym kursie, czy to przez kartę walutową i rachunek zasilany z kantoru internetowego, czy też przez Revolut/N26 itp.

Post Author: admin

Co myślisz?