Przegląd aplikacji ułatwiających podróże

W natłoku aplikacji konkurujących o miejsce w pamięci naszych smartfonów, u mnie zdecydowanie wygrywa poniższa piątka. Zapewniają praktycznie wszystkie potrzeby mobilności w mieście, a może i w kraju…

Yanosik

Jeśli podróżuję samochodem, dla bezpieczeństwa odpalam Yanosika. Dzięki ponad 100 tysiącom użytkowników aktywnych w ciągu dnia, informacje o gęstości ruchu i wypadkach są dość rzetelne. Informacje o radarach zwracają uwagę na dozwoloną prędkość w mijanym miejscu. Także pomiary odcinkowe są uwzględnione. Z ciekawostek – apka ocenia nasz styl jazdy na każdym pokonanym odcinku. Jeśli te wyniki są odpowiednio dobre, możemy się spodziewać nieco tańszej oferty na ubezpieczenie OC. Inny benefit wynika ze współpracy Yanosika z programem VITAY. W efekcie po 2h jazdy dostajemy ofertę na kawę Stop Cafe za 50% ceny.
Ostatnio Google testuje funkcję informacji o radarach i zagrożeniach w Google Maps, więc twórcy Yanosika będą mieli twardy orzech do zgryzienia.

Czytaj też: porównanie programów lojalnościowych stacji paliw w AutoLogika.

Skycash

Od dobrych paru lat nie miałem konieczności szukania drobnych, by wrzucić do parkomatu. Albo kiosku, w którym kupię bilet parkingowy (też raczej za gotówkę) i długopisem zaznaczę moment zaparkowania. Zawdzięczam to apce Skycash, która robi to za mnie. Ja dbam tylko o to, by mój stan konta w apce był na wystarczającym poziomie, wysyłając co miesiąc tradycyjny przelew na kilkadziesiąt złotych. Doładowanie kartą lub przelewem online pociąga za sobą prowizję 1,9%.

Istota działania parkowania ze Skycash to umieszczenie na przedniej szybie samochodu naklejki z logo Skycash, a w apce dodanie pojazdu do usługi „Mobiparking”.Potem w momencie zaparkowania w płatnej strefie wystarczy uruchomić płatność w apce. Osoba kontrolująca auta w strefie, widząc odpowiednie logo na szybie, sprawdza płatność w swoim systemie – i idzie do kolejnego pojazdu. Po powrocie do samochodu wyłączamy płatność w apce i jedziemy.

Inna ważna cecha apki to kupowanie biletów komunikacji miejskiej. Dostępne są wszystkie wersje, a źródło pieniądza i zasady doładowania są te same co przy parkowaniu.

Skycash regularnie zwiększa swoją funkcjonalność. W ten sposób można kupić też bilety na pociąg czy LOT. Prawdę mówiąc, dla mnie sposób pokazania proponowanych połączeń jest bardziej czytelny niż na stronach PKP.

Jakdojade

Skoro już była mowa o komunikacji miejskiej, to właśnie ta apka jest moim pierwszym wyborem. Ewentualnie serwis na www, gdy z jakichś względów telefon jest niedostępny. Zwykle wykazuje się lepszą znajomością połączeń (nie wspominając już o rozkładzie) niż tubylcy. Wystarczy tylko wprowadzić miejsce początkowe i docelowe, a po chwili na ekranie zobaczymy sugerowane opcje połączeń wraz z czasem ich trwania.

Jakdojade.pl działa już w prawie 50 miastach. W części lokalizacji nie tylko wskazuje drogę, ale też pozwala kupić bilet dzięki podpięciu karty płatniczej. Zdarzają się też promocje, niedawno 50% gratis przy płatności z Google Pay.

Veturilo

Jeśli pogoda jest dobra, a dystans do pokonania nie przekracza kilku kilometrów, chętnie rozglądam się za rowerem miejskim. Ich system obejmuje ponad 40 miast,więc jest spora szansa, że gdziekolwiek jadę, uda się zdrowo i szybko pokonać parę kilometrów. Uwaga jednak na stan techniczny rowerów. W tym roku jechałem już pewnie kilkadziesiąt razy. Jednak na rower w idealnym stanie technicznym – na którym jazda była przyjemnością – trafiłem raptem kilka razy. Za to po zakończonej trasie mogę sprawdzić ile kalorii spaliłem i ile CO2 nie zostało wyemitowane dzięki naszej podróży.

Audioteka

Podróże mają to do siebie, że potrafią być nużące, zwłaszcza jeśli jedzie się samemu. Gdy spokojnie prowadzę auto – zwłaszcza po autostradzie – szybko pojawia się znużenie. Ileż można rozmawiać przez telefon (oczywiście z zestawem głośnomówiącym) czy słuchać radia? Zawsze mam więc w gotowości książkę w wersji audio, która podtrzyma moją uważność. Nie wiem jak u was, ale ja cenię w aucie przede wszystkim kryminały i thrillery. Wiele opowiadań o Harrym Hole “przeczytałem” właśnie w ten sposób.

Post Author: admin

Co myślisz?